Capoeira

Capoeira jest to niesamowite połączenie tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki
i akrobatyki. Przeciętny człowiek może natknąć się na Capoeira na różnego rodzaju imprezach gdzie jest ona prezentowana w formie pokazów, show czy otwartych zajęć. Widząc piękne akrobacje, taneczne ruchy zgrane z muzyką, okrężne kopnięcia oraz efektowne uniki łatwo jest dojść do prostego wniosku: to taniec nie mający nic wspólnego z walką realną. Na tego typu pokazach bardzo często capoeiristas (osoby ćwiczące Capoeira) decydują się na taką formę show właśnie z tego powodu, że jest ona najbardziej efektowna.

Sztuka walki
Na regularnych zajęciach adept Capoeira najpierw uczy się panowania nad własnym ciałem, ćwiczy koordynację i zdobywa kondycję. Potem przychodzi czas naukę uderzeń i kopnięć przydatnych w realnej walce. Nauka samoobrony jest ważnym elementem zajęć Capoeira.

Historia Capoeira Camangula w Polsce rozpoczyna się już w lipcu 1998 roku kiedy przybywa tu pierwszy brazylijski mistrz Capoeira – Mestre Nem. Początkowo pod nazwą Artes das Gerais rozpoczyna pracę z pasjonatami tej sztuki walki na Śląsku, by stopniowo zawładnąć całym krajem. W 2008 roku grupa zmienia nazwę na Grupo de Capoeira Camangula, a określenie to kojarzone jest już tylko z jakością, dobrym stylem i mocną grą. Polscy instruktorzy ze szkoły Mestre Nem zostali wyróżnieni i otrzymali pierwszą nagrodę na ogólnoświatowej prezentacji grup na Summer Meeting 2000 i 2001 w Hamburgu, co zostało dokładnie opisane w brazylijskim piśmie poświęconym Capoeira “Revista Capoeira”.

Dziś instruktorzy grupy Camangula prowadzą zajęcia w swoich Klubach Sportowych w większości większych miast w Polsce – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie, Chorzowie, Gliwicach, Bielsku Białej, Olkuszu, Siemianowicach Śl., Tychach, Pruszkowie, Olsztynie, Słupsku, Myszkowie i w wielu innych, a grupa w samej Polsce liczy ponad 2000 członków.

www.camangula.pl/kadra-polska
www.camangula.pl/sekcje-sportowe

15 anos