Capoeira

Capoeira to połączenie tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. Została stworzona przez niewolników, jej korzenie sięgają Afryki, ale narodziła się w Brazylii.  Przez lata była zakazana, aby ostatecznie 27.11.2014  stać się niematerialnym dziedzictwem kulturowym UNESCO.

Praktykowana na całym świecie, zdobywa coraz więcej państw oraz osób ją praktykujących.
Dla kogo jest Capoeira? Co ją wyróżnia ? W capoeira każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki połączeniu muzyki, akrobatyki i sztuki walki jest bardzo widowiskowa, ale tak na prawdę jest dla każdego. Sam trening jest ogólnorozwojowy, poprawia refleks, gibkość, koordynację ruchową. Do tego muzyka łagodzi stress dnia codziennego. Jest dla dzieci, dla osób początkujących (które wcześniej nic nie trenowały) jak i dla tych, którzy mieli już wcześniej do czynienia ze sportem. Jedni traktują ją jako filozofię życia, inni jako miejsce poprawy swojej kondycji, samopoczucia oraz sprawności fizycznej. 
  

Historia Capoeira Camangula w Polsce rozpoczyna się już w lipcu 1998 roku kiedy przybywa tu pierwszy brazylijski mistrz Capoeira – Mestre Nem. W 2008 roku grupa zmienia nazwę na Grupo de Capoeira Camangula, a określenie to kojarzone jest już tylko z jakością, dobrym stylem i mocną grą. Polscy instruktorzy ze szkoły Mestre Nem zostali wyróżnieni i otrzymali pierwszą nagrodę na ogólnoświatowej prezentacji grup na Summer Meeting 2000 i 2001 w Hamburgu, co zostało dokładnie opisane w brazylijskim piśmie poświęconym Capoeira “Revista Capoeira”.

Dziś instruktorzy grupy Camangula prowadzą zajęcia w swoich
Klubach Sportowych w większości większych miast w Polsce –  w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, , Trójmieście, Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie, Chorzowie, Gliwicach, Bielsku Białej, Olkuszu, Siemianowicach Śl., Tychach, Pruszkowie, Olsztynie, Słupsku, Myszkowie i w wielu innych, a grupa w samej Polsce liczy ponad 2000 członków.

www.camangula.pl/kadra-polska
www.camangula.pl/sekcje-sportowe

15 anos
Student Poznań, dzieci Poznań, dla rodziców Poznań, zajęcia Poznań, trening Poznań, capoeira Youtube.