Stopnie instruktorskie

Monitor – corda azul - laranja (niebiesko - pomarańczowy) laranja e azul

Transformacja, czyli oczekiwanie na przejście na corda azul (czas w którym adept jest poddawany próbie czy zasługuje na kolejny stopień) . Kończy się tu droga ucznia a zaczyna droga instruktora, adept zaczyna postrzegać Capoeira nie tylko jako coś "dla siebie" ale jako skarb, którym będzie się mógł podzielić. Minimum 6 lat regularnych treningów.

Graduado – corda azul (niebieski) azul

Kolor nieba. Patrząc w niebo Capoeirista zdaje sobie sprawę z tego, że tak jak ono jest ogromne tak długą drogę ma on jeszcze do przebycia.  Początek drogi instruktora. Adept uczy się i przekazuje zdobytą dotychczas wiedzę swoim alunos.

Estagiario Instrutor - corda verde - azul (zielono - niebieski) azul e verde

Transformacja, czyli oczekiwanie na przejście na corda verde (czas w którym adept jest poddawany próbie czy zasługuje na kolejny stopień).  Adept ten posiada już swoich alunos, dba o dobre imię grupy oraz jej rozwój. Jest to czas kiedy cierpliwie czeka by stać się instruktorem.

Instrutor – corda verde (zielony) verde

W tym miejscu zaczyna się dla niego nadzieja na nowe życie. Adept Capoeira staje się instruktorem. Życie w Capoeira – spełnienie swych marzeń.

Estagiario Professor – corda roxa - verde (purpurowo - zielony) verde e roxa

Uczy się świata Capoeira i nabiera niezbędnego szacunku do tego by być nauczycielem. Capoeirista jest na drodze by stać się nauczycielem.

Professor – corda roxa (purpurowy) roxa

Nauczyciel.  Capoeirista mający ten stopień posiada odpowiednie umiejętności potrzebne aby zapewnić prawidłowy i bezpieczny rozwój swoim uczniom. Przekazuje on im całą swą wiedzę i dobroć.

Contramestre– corda marrom (brązowy) marrom

Po okresie „nauczycielstwa” Capoeirista jest przygotowywany do tego, aby zostać Mestre (mistrzem).

Formando - corda vermelha - marrom (czerwono - brązowy) marrom e vermelha

 

Mestre – corda vermelha (czerwony) vermelha

Czerwień tego corda oznacza krew, odporność i siłę.  Kolor ten oznacza również RUBIN, który w tej symbolicznej formie jest ofiarowany adeptowi Capoeira w dowód uznania za jego sprawiedliwość, szacunek i światły umysł. Mestre jest wzorem dla swych uczniów.

Kadra instruktorska w grupie Capoeira Camangula.

Comments are closed.